مقدمه ای بر نحوه کار تورنت و استفاده از تورنت

شروع کار با تورنت از فایلهای کم حجمی با پسوند .torrent آغاز میشوند. فایل های با پسوند .torrent فایل‌هایی هستند که محتویان آن کمک میکنه تا فایل اصلی دانلود بشه.

از جمله اطلاعات موجود در فایل‌های تورنت شامل یک مقدار یکتا بنام Hash و تعدادی آدرس سرور بنام trackers سرورهایی هستند که وضعیت افرادی که فایل‌های اصلی که بدنبال آن هستیم را دراختیار دارند را نگهداری و بروزرسانی میکنند.

همین‌ها کافیست تا بتواند سیستم اطلاعات بیشتر را با اتصال به همین افراد دریافت کند. تمامی این اطلاعات بجای اینکه داخل یک فایل .torrent باشد ممکنه بصورت یک رشته متنی که شامل Hash و لیست ترکرها باشد که ما بهش لینک مگنت (Magnet) میگوییم. لینک های مگنت شبیه این است:

برای اینکه بتوان فایل‌های اصلی که به دنبال آن هستیم را دانلود کنیم نیاز به کلاینت تورنت داریم. کلاینت‌های تورنت (مثل Qbittorrent، Transmission, Deluge) را میتوانید روی سیستم خودمون نصب کنیم یا اینکه آنها را روی سرور نصب کنیم (مثل put.io یا bitport.io یا seeder.cc یا نمونه ایرانی مثل سرویس بیتسو که درواقع کلاینت تورنت شما خواهد بود).

کلاینت تورنت شما فایل تورنت یا لینک مگنت را پردازش میکند، از ترکرها آدرس ip افرادی که فایل را به اشتراک گذاشتند را میپرسد. حالا به این افراد متصل شده و فرآیند دانلود فایل اصلی را در قطعات کوچک شروع میکند. وقتی دانلود اتمام رسید تمام این قطعات کوچک فایل درکنار هم قرار گرفته و فایل اصلی ساخته میشود.

به گروه افرادی که در حال حاضر در شبکه تورنت آنلاین هستند swarm گفته میشود. شما به همه آنها متصل نمی شوید و احتمالا به 20 تا 40 تا از آنها وصل خواهید شد. به اینها که شما بهشون وصل خواهید شد peers گفته میشود. به افرادی که فایلها را دراختیار دارند و بقیه از آن دانلود میکنند seeders گفته میشود.

درواقع seeders ها افرادی هستند که قبلا فایل را دانلود کردند و حالا فقط برای دانلود دیگران هست که آنلاین هستند. به افرادی که درحال دانلود فایل هستند leecher گفته میشود. لیچرها هم درهنگام دانلود همزمان به دیگر افراد قسمت هایی از فایل را آپلود میکنند. شما زمانی که درحال دانلود فایل هستید leecher هستید و زمانیکه دانلود تکمیل شد و بقیه از شما دانلود میکنند seeder محسوب خواهید شد.

برای پبدا کردن تورنت، شما باید به سایت‌های تورنت (Torrent site) مراجعه کنید. درواقع این سایت‌ها بانک اطلاعات تورنت هستند. و معمولا هرچند وقت آدرس‌شان تغییر میکند که این موضوع بیشتر بخاطر کپی رایت اتفاق میوفته. خیلی از این سایت‌ها حتی در گوگل هم لیست نمیشود و برای پیدا کردن‌شان میتوانید در سایت تورنت فریک سرچ کنید بهترین سایت‌های تورنت در سال فلان.

سایت‌های تورنت معمولا تبلیغات زیادی هم در صفحه نمایش میدهند پس مراقب باشید به اشتباه روی تبلیغات کلیک نکنید یا لینک‌های تبلیغ را با لینک اصلی دانلود فایل تورنت اشتباه نگیرید. مثلا در تصاویر پایین قسمت‌هایی که تبلغ است با رنگ قرمز و لینک اصلی فایل تورنت (همون فایلی که ما بهش نیاز داریم) با رنگ سبز نمایش داده شده است.

همانطور که در تصاویر مشاهده میکنید باید مراقب باشید که اشتباهی روی لینک تبلیغ کلیک نکنید.

زمانی که شما در سایت تورنت سرچ میکنید ممکنه بیش از یک نتیجه برای شما نمایش داده بشه که شما ترجیحا باید تورنتی که بیشترین تعداد سیدر/لیچر دارند را انتخاب کنید. درضمن شما میتوانید نتایج را براساس تعداد سیدر/لیچر مرتب نمایید. تورنت‌هایی که تعداد سیدرهای آن صفر است احتمال اینکه بشه دانلودشون کرد کم است.

درضمن به نام تورنت ها نیز توجه کنید. از نام تورنت میتوان به اطلاعات خوبی رسید. نام فایل کیفیت تصویر و فرمت فایل و گروه منتشرکننده تورنت را مشخص مینماید. مثلا در نام فایل درج شده DVDRips، BDRips - BRRips یا اینکه کیفیت CAM و TS که جزو کیفیت های پایین تصویر هستند. به حجم فایل هم توجه کنید شاید یک کیفیت حجم خیلی بالایی داشته باشه مثلا لازم نیست کیفیت 70 گیگابایتی از تورنت را دانلود کنید. کلمه 5.1 مربوط به صدا هست که نشاندهنده کیفیت صدای Surround Sound هست که اگر شما اسپیکر خانگی دارید بدردتون نمیخوره و فقط سینماهای خانگی آنرا پخش میکنند. کلمه های 720p و 1080p و 2160p هم نشاندهنده رزولوشن تصویر هست. که کیفیت 2160p همان کیفیت 4K هست. معمولا فیلم‌هایی که روی پرده هستند با کیفیت CAM منتشر میشود که درواقع ویدیو از روی پرده سینما تهیه شده و چندان دانلود آن پیشنهاد نمیشود و کیفیت های خوب فایل همزمان با انشار فیلم در سرویس های Streaming (مثل سرویس های تماشای آنلاین فیلم) و یا انتشار دیسک DVD و BlueRay آن منتشر میشود.

آغاز مکانیزم تورنت با افزوده شدن فایل تورنت ویا لینک مگنت به کلاینت تورنت شما آغاز میشود. و تورنت کلاینت با اطلاعاتی که در فایل تورنت هست به دنبال افرادی که فایل را اشتراک گذاشتن (Peers) میگردد.

پس لیست peers ها قابل استخراج است و معمولا شرکت های بزرگ به این ip ها اخطار کپی رایت ارسال میکنند پس اصلا با سرویس های VPS یا سرور مجازی تورنت دانلود نکنید چون با اینکار سرویس شما توسط دیتاسنتر مسدود میشود.

زمانیکه شما تورنت را برای دانلود روی کلاینت خود اضافه میکنید همزمان دیگر کاربران نیز از شما دانلود میکنند و این موضوع هزینه های ترافیک اینترنت شما را افزایش خواهد داد. پیش پیشنهاد میکنیم برای دانلود تورنت از سرویس های آنلاین مثل بیتسو استفاده نمایید که تورنت را برای شما روی سرور دانلود و شما میتوانید با لینک مستقیم آنرا دانلود نمایید.

خیلی از تورنت ها کامل دانلود نمیشوند یعنی شما شاید مقداری زیادی از فایل را دانلود کرده باشید ولی درنهایت فایل بدرد نمیخوره چون 100 درصد نمیشه و شما کلی هزینه ترافیک متحمل شده اید.